Условия за достигане резервите на детето
“In omnibus caritas“- “Във всички начинания- любов“
- Любов – условие за достигане до резервите на психиката – /”In omnibus caritas“- “Във всички начинания- любов“/ -грижовна подкрепа на обучаващия, предложена внимателно на обучаваните; високо мотивираща концентративна релаксация и състояние, характеризиращо се с умствена релаксация и ненапрегната концентрация – спокойствие, вътрешна увереност и доверие /”Сredula res amor est” – “Любовта e склонна към доверчивост”/.
При тези условия на положителни емоции и творческата интелектуална дейност глобализираният учебен процес се отличава с липса на умора. Принципът на радост и концентративно спокойствие се прилага чрез система от дидактически игри и нагледните материали, са стимулиращи по своя характер.
- Радост и отсъствие на напрежение – следва да се разбира до степен на псевдопасивно поведение /по-старите учители биха казали, че едва ли не ученикът стои като “изсипан”/, а не псевдоактивност /ученикът стои и и внимава – но това е поза, която го изморява и го лишава от възможността да развие умствения си капацитет/. Важно е не външното поведение на учация когато той е съсредоточен и концентриран, а неговата вътрешна настройка за учене, която произлиза като е застанал в поза, която произлиза от добре мотивирано положително отношение към конкретен учебен процес.
Доказано е, че чувството на радост в сугестопедичното обучение идва от възможността за преодоляване на трудности, от бързото и лесно усвояване на голям по обем учебен материал.
- Свобода – обучаващият упражнява своята лична преценка, взима решения, за да може да приспособи сугестопедичната система към личните особености на всяка група
Свободата дава възможност на учащия се се вслуша във вътрешния си глас и да избере своя собствен път към резервите на психиката в различните моменти от процеса на обучение. Свободата не се диктува от обучаващия, тя е спонтанно чувство у учащия се. Това е усещане, че те не се подчиняват на една методика, а са свободни да се включват с желание като дават израз на своите личностни черти, т.е сугестопедията не е натиск, а напротив, тя отваря вратата към личностна изява.
Това дете, което не иска да пише, няма да иска да пише един час, два часа, но като види, че само то страни от учебния процес, ще се включи с желание.
- Релаксацията заема едно от важните места. Същността на явлението релаксация се състои в това, че то като че ли изключва съзнанието от другите дразнители и то самото създава благоприятни условия за възприятията и трайно запомняне на поднесената информация. Съчетанието на концентрацията с психическата релаксация се явява пример за диалектиката в психологията: от една страна концентрацията на вниманието като психическо спокойствие, а от друга – концентрация на вниманието като възможностите на паметта, съпроводени с разкриване на резервите на психиката на обучаемия.